آشنايي مختصري با انواع فيلم هاي مورد استفاده بسته بندي

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): آشنايي مختصري با انواع فيلم هاي مورد استفاده بسته بندي

 

فيلم هاي CPP

CPP كه مخفف عبارت Cast polypropylene است به صورت دو لايه و چند لايه در بازار موجود مي باشد. از CPP به عنوان لايه مقاوم در برابر گرما به صورت يك لايه بر روي فيلم هاي BOPP و پلي استر استفاده مي شود كه در اين حالت در صنايع بسته بندي مواد غذايي كاربرد دارد. در صنعت بسته بندي CPP را به عنوان برادر يا كلاس ترپلي اتيلن مي شناسند چرا كه از شفافيت و وضوح بالاتر و همچنين مقاومت بالاتري برخوردار است. از ديگر خواص CPP مي توان به قدرت بسيار بالاي بازدارندگي و صفات عايقي آن اشاره كرد كه در كنار وضوح و شفافيت بالا، از آن فيلمي ايده آل پديد آورده است. CPP انواع مختلفي دارد. در بازار مي توان CPP را با سطح اندود شده يا جلا داده شده، به صورت انعطاف پذير يا خشك، با سطح مات يا شفاف، به صورت ساده يا رنگي و يا تركيبي از اين خواص، پيدا كرد. در حقيقت CPP به عنوان يك فيلم بسيار به صرفه و كارآمد در ميان فعالان بسته بندي مطرح است.

 

چگونگي نگهداري و استفاده از فيلم هاي CPP:

مدت زمان انقضاء فيلم هاي CPP ، 4 ماه از زمان تحويل است و لي كارشناسان سفارش مي كنند تا حد ممكن از ساكن ماندن راه هاي فيلم در هنگام نگهداري در انبار جلوگيري شود و آنها را در مدت زمان هاي مشخصي جابجا كنند و اين جابجايي بهتر است به صورت چرخاندن انجام بپذيرد. بهترين مكان نگهداري براي اين فيلم ها جاي خشك و بدون رطوبت و دماي كمتر از 35 درجه سانتي گراد مي باشد. در غير اين صورت امكان دارد سطح فيلم چروكيده شود. بسته بندي دور فيلم را نبايستي بيش از 24 ساعت پيش از زمان مصرف باز نمود و بايستي 24ساعت قبل از مصرف در هواي معمولي قرار بگيرد. فيلم هاي CPP بسيار حساس هستند و هر نوع آسيبي به سطح فيلم در هنگام بارگيري مي تواند منتج به استفاده ناپذير شدن فيلم شود.

 

موارد استفاده:

از فيلم هاي CPP براي بسته بندي لوازم خانگي كوچك، لوازم التحرير، بسته بندي كيف و كفش و انواع مواد غذايي استفاده كرد. در صنعت بسته بندي نوشت افزار و انواع آلبوم عكس، از CPP براي صفحات پلاستيكي آلبوم ها و به عنوان محافظ صفحات استفاده مي شود.

از ديگر موارد استفاده از CPP مربوط مي شود به خاصيت ايزولاسيون اين فيلم كه از آن براي ايزوله كردن مواد ديگر در برابر گرما و رطوبت استفاده مي شود به عنوان مثال پوشاك كودكان، همچنين براي محافظت از قطعات الكترونيكي، DVD و CD و نوار كاست نيز از يك لايه خارجي CPP استفاده مي شود. اگر سري به فروشگاه هاي پوشاك و لوازم خانگي نيز بزنيد، مي توانيد فيلم هاي CPP را ببينيد كه به عنوان روكش براي بسته بندي انواع پيراهن، جوراب، گل هاي خشك و غيره از آن استفاده شده است.

مواد تهيه شده از CPP براي صنايع بسته بندي عبارتند از:

رل هاي بسته بندي، كيسه هاي بسته بندي، لمينيت هاي بسته بندي مواد غذاييع بسته بندي مواد لبني، آرايشي و دارويي.

 

 

فيلم هاي بازدارنده (Barrier)

فيلم هاي باز دارنده معمولا دو لايه داخلي و خارجي دارند كه اولي معمولا يك لايه پلي اتيلن مي باشد و دومي از ضخامت معمولي برخوردار است كه در ميان اين دو لايه يك غشاء ميكروسكوپي به عنوان بازدارنده قرار دارد. نكته قابل توجه در اين ميان، نوع بازدارندگي اين فيلم هاست. به صورت عادي شايد شما تصورتان از يك فيلم بازدارنده، فيلمي است ضخيم ولي همان غشاء ميكروسكوپي تعيين كننده ميزان نشت ناپذيري فيلم مي باشد. چند نمونه از مواد بازدارنده عبارتند از: فويل هاي آلومينيومي و فلزي كه مقاومت مناسبي در برابر گاز دارند، البته فيلم هاي شفاف سراميك نيز تقريبا از همين خاصيت برخوردارند. فيلم هاي EVOH، آلومينيوم، نايلون و پلاستيك  فيلم هايي هستند كه از خواص بازدارندگي مناسبي براي مواد غذايي برخوردارند. البته هر يك از مواد مذكور داراي خاصيت ويژه اي هستند.

 

ساختار فيلم هاي بازدارنده:

تمامي فيلم هاي بازدارنده گازي از چند لايه مختلف تشكيل شده اند.

لايه خارجي آنها معمولا از پلاستيك ضخيم پلي اتيلن و يا پلي استر مي باشد. لايه هاي مياني داراي خواص بازدارندگي مي باشند. لايه داخلي نيز معمولا از جنس LDPE است. البته بسته به ميزان بازدارندگي مورد نياز، مي توان لايه هاي مياني را افزايش داد. براي نگهداشتن لايه ها به صورت يك پارچه و محكم، از برخي مواد چسبنده استفاده مي شود.

 

موارد استفاده:

از اين نوع فيلم ها در ساخت لباس هاي محافظ و صنايع بسته بندي استفاده مي شود. هم چنين در توليد فرش و اثاثيه كودكان براي جلوگيري از تخريب وسايل به وسيله مايعات نيز استفاده مي شوند. براي البسه اي كه نياز به مقاومت در برابر مواد شيميايي دارند نيز مي توان از اين فيلم ها سود برد. در بسته بندي مواد غذايي هر جا كه نياز باشد از ورود اكسيژن، رطوبت و بوهاي نامطبوع به بسته بندي جلوگيري شود. مي توان از اين مواد و فيلم ها استفاده نمود. به عنوان نمونه در بسته بندي پنير، انواع سوسيس و كالباس. در بسته بندي چيپس و گوشت نيز از مواد مقاوم در برابر اكسيژن استفاده مي شود. در صنايع بهداشتي، آرايشي و دارويي از فيلم هايي استفاده مي شود كه از مقاومت مناسبي در برابر رطوبت برخوردار باشند.

اين نوع باز دارنده ها حتي در صنايع نظامي، الكترونيك، هوا فضا و هواپيماسازي نيز موارد استفاده وسيعي دارند.

 

 

BOPP:

اين نوع  فيلم براي بسته بندي هاي انعطاف پذير طراحي شده است و در ساخت ليبل نيز كاربرد دارد. اگر در مورد نام گذاري اين مواد مي خواهيد بدانيد، بد نيست كه كمي از برادر بزرگ تر BOPP يعني OPP برايتان بگوئيم. اين فيلم از ذوب كردن و جهت دار كردن پلي پروپيلن تهيه مي شود. ماده به دست آمده از اين روش كه OPP مي باشد، در برابر بسياري از مواد شيميايي هيچ واكنشي از خود نشان نمي دهد و از مقاومت بسيار بالايي برخوردار است. براي افزايش مقاومت اين فيلم، آن را در دو جهت، مي كشند. هم در جهت حركت ماشين و هم در جهت مخالف حركت ماشين.

 

ويژگي هاي BOPP:

اصلي ترين ويژگي BOPP، بهبود سختي و مقاومت، بالا رفتن قابليت كشش و بازدارندگي بالا در برابر رطوبت و آب مي باشند. ضخامت آنها از 15 تا 50 ميكرون مي تواند متغير باشد ولي ضخامت نرمال مورد استفاده در صنايع مختلف از 15 تا 30 ميكرون مي باشد. BOPP قابليت عرضه به صورت يك يا چند لايه، متاليزه شده، شفاف و مات را دارا مي باشد. اما مهم ترين ويژگي آنها، غيرسمي بودن و قابليت بازيافت 100% آنهاست. اين فيلم ها از شفافيت و يك نواختي خوبي در كنار چاپ پذيري فوق العاده برخوردار مي باشند.

موارد استفاده از BOPP در بسته بندي:

BOPP ايده آل ترين فيلم ممكن براي بسته بندي هاي دو سرپيچ و لمينه كردن براي استفاده در ماشين هاي عمودي و افقي مي باشد. هم چنين از آنها مي توان در تزئين محصولات مختلف سود برد. به جرات مي توان گفت كه هيچ محدوديتي در استفاده  از BOPP براي بسته بندي هاي انعطاف پذير، نوارهاي حساس به فشار، ليبل ها، نوشت افزار، متاليزه كردن مواد مصرفي و ديگر انواع بسته بندي وجود ندارد. هم چنين از آنها براي كادو كردن هديه ها، بسته بندي منسوجات و بسته بندي هاي ضد جعل نيز استفاده مي شود. حتي بسياري از فويل هاي آلومينيومي بايد همراه با يك لايه از BOPP عرضه و توليد شوند تا براي استفاده در صنايع بسته بندي مناسب باشند.

 

 

Cold lamination filmas

از اين فيلم ها براي چسباندن لايه هاي مختلف فيلم به موادي كه قرار است لمينه شوند، استفاده مي شود. استفاده از اين فيلم ها به ويژه در مواردي كه چيزي به گرما حساس است. بسيار مفيد فايده است. جنس اين گونه فيلم ها از ماده خاصي نيست و مي توان آن را از پلي كربنات، پلي استر، وينيل يا هر ماده شيميايي ديگر تهيه كرد.

اين نوع فيلم ها براي اولين بار در چين توليد شدند و موارد استفاده گسترده اي در صنايع بسته بندي دارد. از آنها براي بسته بندي انواع شيريني و شكلات، كيسه هاي شير و يا ديگر مايعات لبني، انواع كيف هاي خريد، كادو، بسته بندي لوازم آرايشي بهداشتي و غيره استفاده مي شود. به دليل شفافيت و جلاي بسيار زياد، اين فيلم ها از محبوبيت بالايي برخوردارند. در حقيقت از اين روش زماني استفاده مي شود كه مورد به گرما بسيار حساس باشد. Cold lamination در حقيقت ايجاد لايه اي در يك سمت صفحه است. به صورتي كه حداقل گرماي ممكن به محصول منتقل شود. روش انجام كار نيز به اين صورت است كه مقداري مايع چسبي در آب حل شده و سپس تمامي سطح مورد نظر با آن پوشانده مي شود و سپس با استفاده از فشار، اين دو سطح به صورت كامل به يكديگر پرس مي شوند.

 

انواع مختلف Cold lamination

-لمينه سرد يك طرفه،

-لمينه سرد دو طرفه كه براي محافظت بيشتر استفاده مي شود

-فيلم هاي ليمنه شده مغناطيسي كه يك طرف آن لمينه و ديگر طرف آن مغناطيسه مي شود.

-tranfer laminating ، در اين روش هر دو طرف به صورت هم زمان لمينه مي شوند و يك لايه چسب نيز در پشت آن اضافه مي شود كه بخش چسبي به وسيله يك پوشش جدا شونده مشخص است. چنين صفحاتي را مي توان بر روي سطوح مختلف چسباند.

-over-laminate: از اين روش براي لمينه كردن سطوح خاص همچون سطح بيروني كارهاي گرافيكي، پوشش روي تابلوي فروشگاه ها و بازي هاي بچه ها. اين لمينه ها به صورت آماده برش خورده و بر روي سطح مورد نظر پياده مي شود.

فيلم هاي لمينه سرد به اشكال زير موجود باشند.

-به صورت مات و با سطح غير انعكاسي كه تا حدي عكس هاي چاپ شده بر روي سطح را شفاف تر نشان مي دهند.

-به صورت ساتن (satin): از شفافيت نرمال برخوردار است.

-به صورت Lustre: داراي سطحي بسيار براق و درخشنده مي باشد.

-به صورت Gloss: از اين نوع لمينه براي شفاف تر نشان دادن رنگ ها مورد استفاده قرار مي گيرد. حالت Gloss عكس هاي چاپ شده بر روي سطح را نيز شفاف تر نشان داده و جزئيات عكس را بهتر نشان مي دهد.

 

موارد استفاده از لمينه سرد:

-براي پوشش گرافيك سطح هاي مختلف- پوشش سطح پوستر و بنر-براي طرح هاي گرافيكي نمايشگاه هاي مختلف- محصولات بسته بندي

 

 

 

 

فيلم هاي لمينه گرم (Thermal Lamination)

اين فيلم ها را به اين دليل گرم مي نمامند كه از يك لايه رزين گرم بر روي سطح خارجي صفحات فولادي استفاده مي شود. سختي اين نوع فيلم ها بستگي بسيار زيادي به ضخامت پلي استر مورد استفاده دارد. همچنين شفافيت فيلم نيز وابسته به كيفيت پلي استر مي باشد. اين نوع لمينه ها معمولا دو لايه هستند كه به وسيله مواد چسبي به هم چسبانده مي شوند. صفحه را معمولا در ميان دو لايه گرم قرار داده و آن را از ميان ماشين چسب خشك عبور مي دهند تا لايه ها به صورت ثابت باقي بمانند. چسب خشك نيز به صورت گرمايي عمل مي كند و پس از سرد شدن، سفت مي شود. فيلم هاي گرم در حالت هاي مختلف عرضه مي شود و نوع آنها وابسته به جنس آنها تعيين مي شود.

بسياري از كارشناسان فيلم هاي گرم را بهترين راه براي به دست آوردن يك فيلم ماندگار و با كيفيت بالا مي دانند. كاربرد اين فيلم ها در توليد انواع مرغوب كيسه هاي خريد، كيسه هاي محصولات لبني (pouch) و انواع كاغذهاي كادو، مي باشد.

 

انواع مختلف فيلم هاي گرم عبارتند از:

1- فيلم هاي لمينه گرم استاندارد: اين نوع فيلم در حقيقت نوعي فيلم پلي استر با يك لايه چسبنده پلي پروپيلن مي باشند كه براي توليد نياز به 210 تا 240 درجه فارنهايت حرارت مي باشند. اين نوع فيلم ها به دليل قيمت پايين، هم اكنون محبوب ترين نوع فيلم مصرفي مي باشند. البته در كنار قيمت تمام شده، بسيار پايين، كه نوعي امتياز براي آنها محسوب مي شود، همين نوع فيلم مشكلات بسياري را در حين كار ايجاد مي نمايند.

2- فيلم هاي گرم دما پايين: اين فيلم ها همچون نمونه هاي استاندارد از جنس پلي استر با يك لايه چسبنده پلي پروپيلن مي باشند ولي براي توليد نيازمند به حرارت كمتري نسبت به نمونه ذكر شده قبلي دارند. حرارت مورد نياز براي اين فيلم ها به فيلم هاي نسل دوم لمينه گرم معروفند و كارشناسان معتقدند كه در آينده اي نزديك جايگزين نمونه هاي استاندارد شوند.

3- فيلم هاي لمينه Heatset: اين نوع فيلم ها معمولا پايه PVC يا پلي استر دارند و با مواد چسبنده ترموپلاستيك توليد مي شوند.

تمامي انواع فيلم هاي مذكور در دو نوع شفاف و مات عرضه مي شوند. فيلم هاي شفاف بعضا از جنس BOPP تهيه مي گردند و به همين دليل از شفافيت بسيار بالايي برخوردارند. چنين فيلم هايي به بهترين شكل ممكن با انواع كاغذهاي چاپي خود را هماهنگ مي كنند و از چسبندگي بسيار مناسبي نيز برخوردارند. فيلم هاي مات نيز دقيقا از همين مشخصات برخوردارند ولي با اين تفاوت كه از نظر ظاهري شفاف نيستند و بسته به نوع مصرف سفارش داده مي شوند.

 

مزاياي فيلم هاي لمينه گرم:

-اين فيلم ها در هنگام تخليه هيچ پس ماندي از خود بر جاي نمي گذارند-هزينه نصب و استفاده از اين فيلم ها بسيار مناسب است- از ايجاد خراش و نشستن گرد و غبار و جذب رطوبت بر روي صفحات استيل جلوگيري مي كنند- از صفحات در برابر هر نوع صدمه اي در هنگان حمل ونقل و انبار به خوبي محافظت مي كنند.

-به راحتي تنظيم مي شوند- به فضاي كمتري احتياج دارند- به تمايز كار در مقايسه با محصولات ديگر كمك مي كند- به ارتقاء كيفيت ظاهري عكس هاي چاپي بر روي سطوح كمك مي كند.

 

موارد استفاده از فيلم هاي لمينه گرم:

صنايع فولاد و آلومينيوم سازي- صنايع لاستيك سازي و ساخت قطعات اتومبيل –صنايع اتومبيل سازي- صنايع ساختمان-صنايع پلاستيك- براي محافظت از تابلوهاي تبليغاتي نمايشگاه ها- صنايع بسته بندي- به عنوان صفحه محافظ براي انواع منوهاي غذا، پوستر و روكش انواع كفپوش

 

 

فيلم هاي PTFE

نام اين فيلم مخفف Polytetraflouroethane مي باشد كه ماده اي است با قابليت ايزولاسيون بسيار بالا كه از آن در عايق كاري محصولات الكتريكي همچون انواع سنسور، ژنراتور، موتور، انواع اندازه سنج و فيلترهاي هوا در دماي بالا استفاده مي شود. اين فيلم ها از ماندگاري بسيار بالا، قابليت كشش كم، مقاومت زياد در دماي بالا، برخوردارند و از آنها مي توان براي لمينه كردن انواع رل ها و پوشش ها به صورت غيرچسبي استفاده نمود. فيلم هاي PTFE از دو جنبه فرآيند پذيري و جهت دار بودن از مزاياي بسيار زيادي برخوردارند. از ديگر امتيازات فيلم هاي PTFE مي توان به سهولت توليد، عدم واكنش در برابر مواد شيميايي، پايداري زياد در دماي بالا، شفافيت مناسب و قيمت پايين.

 

فيلم هاي چاپ افست (offset)

اين نوع فيلم هم اكنون متداول ترين فيلم مورد استفاده براي چاپ انتقالي مي باشد. چاپ انتقالي يعني انتقال طريح با استفاده از يك چاپگر ليزري و يا دستگاه كپي به روي سطح پارچه اي يا هر نوع صحفه ديگر است. در برخي موارد اين كار به صورت واسطه اي نيز انجام مي پذيرد به اين ترتيب كه طرح بر روي يك صفحه پلاستيكي انتقال پيدا مي كند و سپس صفحه چاپ شده را به وسيله اتو به سطح مورد نظر مي چسبانند.

در صورتي كه سطح چاپي به نور حساس باشد، مي توان با بالا بردن كنتراست ذرات تشكيل دهنده فيلم، آنها را فقط به دو صورت سفيد و سياه توليد نمود. براي چاپ افست از يك صفحه فلزي استفاده مي شود كه با يك لايه مواد حساس به نور پوشانده شده و همين كمك مي كند تا عكس و يا تصوير راحت تر بر روي سطح مورد نظر انتقال پيدا كند. جوهر سفيد مورد استفاده در چاپ افست بسيار شفاف است و به همين دليل بايد دو بار چاپ آن انجام شود تا نتيجه دلخواه به دست آيد. تمامي فيلم هاي افست از يك رويه UV جهت ارتقاء مقاومت جوهر چاپ شده برخوردارند.

موارد استفاده: توليد و چاپ روزنامه-چاپ گرهاي ليزري- ساخت مهر و پلاستيك اندود كردن-توليد محصولات معماري و مهندسي –چاپ انتقالي در صنايع نساجي

 

 

فيلم هاي پلي استر:

پلي استر موادي است نفتي كه از آن براي توليد انواع الياف، فيلم و پلاستيك استفاده مي شود. بازار فيلم هاي تخصصي توليد شده از پلي استر به دلايل زيادي در حال رشد است كه از آن جمله مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:-شفافيت مناسب-خواص مكانيكي-خواص گرمايي و خواص شيميايي-خواص عايقي ضد برق.

به دليل عايق پذيري بسيار بالايي كه پلي استر از خود نشان داده، از آن براي روكش انواع كابل و سيم و همچنين توليد انواع خازن هاي بزرگ، به صورت گسترده اي استفاده مي شود.

 

مشخصات:

-به دليل خواص بازدارندگي بالايي كه در برابر نفوذ اكسيژن دارد، تقاضاي زيادي براي استفاده از آن در بسته بندي هاي انعطاف پذير و لمينت كردن در بازار وجود دارد.

-از كارايي بالايي در چاپ، متاليزه كردن و دوخت سرد برخوردار است.

-فيلم هاي پلي استر از مقاومت بالايي در برابر انواع خراش از خود نشان مي دهند علاوه بر اين كه از استحكام بالايي برخوردارند و دماي بالا به آنها آسيب نمي رساند.

-بر روي فيلم هاي پلي استر مي توان از مواد چسبي شفاف و يا رنگي استفاده نمود كه از مواد چسبي رنگي براي سهولت در رديابي استفاده مي شود.

 

انواع مختلف پلي استر:

فيلم هاي پلي استر در دو نوع Solar و Oriented عرضه مي شوند.

فيلم هاي Solar، فيلم هايي هستند متاليزه شده و بسيار نازك كه به وسيله مواد چيني به شيشه هاي پنجره ساختمان ها نصب مي شوند و باعث كاهش ورود نور خورشيد، كاهش ورود اشعه UV خورشيد، انعكاس نور در نتيجه عدم ورود گرماي اضافي به محيط داخل، جلوگيري از خرد شدن شيشه بر اثر برخورد اشياء و در نهايت ايجاد خواص عايقي براي كل ساختمان مي شوند.

اما فيلم هاي oriented از سختي و استحكام بالايي برخوردارند، عمر بالايي دارند، ابعادشان با گذر زمان و يا در تماس با مواد ديگر تغيير نمي كند، به هيچ وجه چين نمي خورد، براي كارهاي گرافيكي بسيار مناسب مي باشند، از كارايي بالايي در صنايع بسته بندي، الكترونيكي و ديگر صنايع سنگين برخوردارند. فيلم هاي oriented به دو صورت رل و صفحه موجود مي باشد.

موارد  استفاده از فيلم هاي پلي استر: -در توليد محصولات بسته بندي با كيفيت بالا، -توليد فيلم هاي ويديويي –چاپ عكس هاي  حرفه اي –صنايع الكترونيك، سنگين و بسته بندي-در توليد محصولات مغناطيسي همچون نوار كاست-در بسته بندي محصولا لبني و شير- در بسته بندي انواع مايعات شوينده-قابليت نگهداري مواد بسته بندي شده براي مدت زمان طولاني-ظاهر زيبا و جذاب- خواص مكانيكي بالا. فيلم هاي پلي استر در دو شكل رل و صفحه اي موجود مي باشند.

از موارد مصرف جديدي كه براي فيلم هاي پلي استر ايجاد شده، توليد فيلم هايي است براي يخ زدايي نان در مايكروفر و يا در فضاي معمولي. اگر فعالان عرصه توليد پلي استر كمي بيشتر بر روي خاصيت ماندگاري محصولات مختلف در فيلم هاي پلي استر كار كنند، موارد مصرف بسيار زيادي براي آن پديد خواهد آمد.

 

 

 

فيلم هاي چاپ شده: (Hologram)

هولوگرام تصويري است دو يا 3 بعدي كه به وسيله ليزر بر روي سطح فيلم حك مي شود. ابداع كننده هولوگرام شخصي بود به نام Gabor و هم او بود كه اين نام را با تلفيق دو واژه يوناني Holos به معني تمام و كامل و gramma به معني پيغام، خلق كرد. به فرآيند توليد هولوگرام، هولوگرافي مي گويند. اطلاعات ثبت شده بر روي قطعات هولوگرام معمولا شامل اندازه، شكل و وجوه تمايز شيء مورد نظر مي باشد. اين اطلاعات به وسيله اشكال در هم پيچيده اي كه فقط به وسيله ميكروسكوپ قابل تشخيص مي باشند، ثبت مي شود و براي اين منظور از ليزر استفاده مي شود. استفاده از ليزر به اين دليل است كه ليزر تنها يك رنگ مي باشد و قادر است اطلاعات ثبتي را در عمق مناسبي از فيلم حك نمايد و هميشه قابل تشخيص باشد. در حقيقت براي حك اطلاعات به اين صورت، نيازمند اشعه اي يكپارچه هستيم كه اين خصوصيت فقط در ليزر يافت مي شود. هولوگرام اين قابليت را دارد كه يك تصوير 3 بعدي واقعي از شيء را بر روي فيلم به صورتي ايجاد كند كه هم به صورت نرمال و هم با قرار دادن تحت امواج نور قابل مشاهده باشد. براي شخص بيننده، تصوير به صورت مجازي غير قابل تشخيص از زمينه مي باشد. هولوگرام ها در انواع گوناگون و به روش هاي مختلفي توليد مي شوند و توليد هر نوع از آنها نيازمند روشي خاص است. برخي هولوگرام ها فقط با استفاده از اشعه ليزر قابل مشاهده اند و برخي ديگر در نور عادي نيز قابل رويت مي باشند. برخي از انواع هولوگرام ها تصاوير متحرك مجازي به نمايش مي گذارند و برخي ديگر با تغيير جهت تابش نور، تصويري جديد را نشان مي دهند. هولوگرام ها مي توانند كاملا رنگي باشند و يا با تغيير جهت تابش نور رنگ خود را تغيير دهند.

 

ويژگي هولوگرام ها:

1- حساسيت به لرزش:

ثبت اطلاعات بر روي هولوگرام ها به اين ترتيب است كه اطلاعات مربوط به هر بخش با يك طول موج خاص بر روي فيلم پياده مي شود و به همين دليل نسبت به هر نوع لرزشي حساس مي باشد و تصوير ارايه شده را تغيير مي دهد. به صورت عادي هر صفحه فيلم هولوگرام بايد قابليت پذيرش طول موج در غشاء 650 نانومتر را داشته باشد.

2-قابليت تقسيم پذيري:

هر صفحه كامل هولوگرام قابل تقسيم به بخش هاي كوچك تر با حفظ تمامي اطلاعات مي باشد. به اين دليل كه يك موج كلي، تصويري از شيء را به صورت ريز در تمامي سطح فيلم حك مي نمايد. بنابراين با نگاه كردن به يك بخش از هولوگرام مي توان يك تصوير كامل از تمامي سطح را داشت.

موارد استفاده از هولوگرام:

-هنر، علم، فناوري- براي برخي محصولات خاص بسته بندي- براي چاپ ليبل- براي تزيين رسانه هاي چاپي- براي جلوگيري از جعل كارت هاي اعتباري و گواهينامه هاي رانندگي- مورد استفاده در صنايع هوايي براي رساندن اطلاعات مخلتف بر خلبان- براي ارائه اثرات هنري- مصارف امنيتي

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top