عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد پلی‌اتیلن سنگین 7000 F شرکت پتروشیمی ایلام دیروز در بورس کالای ایران گشایش یافت.

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد پلی‌اتیلن سنگین 7000 F شرکت پتروشیمی ایلام دیروز در بورس کالای ایران گشایش یافت.

بر‌اساس اطلاعیه منتشر شده در سایت بورس کالای ایران عرضه اولیه اوراق سلف استاندارد پلی‌اتیلن سنگین 7000 F شرکت پتروشیمی ایلام (سهامی خاص) به روش «گشایش» تا سقف ۲۴،۵۲۹ تن (۲۴۵,۲۹۰ قرارداد ۱۰۰ کیلو گرمی) و با قیمت پایه ۴،۰۷۶،۷۰۰ ریال در هر قرارداد، از طریق شبکه کارگزاران بورس کالای ایران در روز چهارشنبه ۱۸ اسفند از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ انجام شد و معاملات ثانویه آن از تاریخ ۲۱اسفند تا ۱۸ اسفند سال ۹۶ ادامه خواهد داشت.

 

همچنین دامنه نوسان قیمت این اوراق در عرضه اولیه مثبت و منفی ۳ درصد خواهد بود. در صورتی که در پایان مدت عرضه، بخشی از اوراق پذیره‌نویسی نشود، متعهد پذیره‌نویس مکلف به خرید اوراق بهادار باقی‌مانده به قیمت تعیین شده در بازار است.

در صورتی که در پایان مدت عرضه، هیچ بخشی از پذیره‌نویسی اوراق صورت نگیرد متعهد پذیره‌نویسی مکلف به خرید اوراق به قیمت پایه خواهد بود.

همچنین قیمت دارایی پایه موضوع قرارداد سلف موازی استاندارد در دوره عرضه بر اساس میانگین آخرین قیمت‌های پلی‌اتیلن سنگین فیلم 7000 F معامله شده در شرکت بورس کالای ایران است. از آنجا که عرضه اولیه به روش گشایش بوده و قیمت بازگشایی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود ممکن است قیمت خرید هر قرارداد سلف، متفاوت با قیمت پایه در عرضه اولیه باشد؛ اما قیمت پایه به‌عنوان مبنای محاسبات قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی، قیمت اعمال اختیار خرید تبعی و همچنین قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه قرار خواهد گرفت.

بازده اوراق نیز به این صورت است که اگر قیمت دارایی پایه در بورس کالا در سررسید کمتر از 19 فروردین برابر قیمت پایه در عرضه اولیه باشد، دارندگان اوراق می‎توانند از اختیار فروش استفاده کرده و نسبت به فروش اوراق به قیمت 19 فروردین برابر قیمت پایه در عرضه اولیه به ناشر اقدام کنند. به این ترتیب بازدهی اوراق سلف طی یک سال معادل ۱۹ درصد خواهد بود.

همچنین درصورتی‌که قیمت قرارداد دارایی پایه در بورس کالا در سررسید بیشتر از20 فروردین برابر قیمت پایه در عرضه اولیه باشد ناشر می‎تواند از اختیار خرید استفاده کرده و نسبت به خرید قرارداد دارایی به قیمت20 فروردین برابر قیمت پایه در عرضه اولیه از دارندگان اوراق، اقدام کند. به این ترتیب حداکثر بازدهی اوراق سلف طی یک سال ۲۰ درصد خواهد بود.

اوراق سلف موازی استاندارد سود بین‌دوره‌ای ندارد و عایدی دارندگان اوراق در سررسید به‌صورت تسویه فیزیکی یا نقدی با توجه به قیمت کالای پلی‌اتیلن سنگین فیلم 7000 F در سررسید و اعمال اختیارات تبعی نصیب‌شان می‌شود. مدت قرارداد نیز یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه تعیین شده است.

 

شرایط معاملات ثانویه

معاملات ثانویه نیز از طریق شبکه کارگزاران مورد تایید سازمان بورس بر اساس ضوابط معاملات بورس کالا حداکثر ۱۰ روز پس از پایان عرضه اولیه انجام خواهد شد.

به این ترتیب شرایط بازار‌گردانی طی دوره معاملاتی نیز به این صورت است که بازار‌گردان موظف است ضمن عملیات بازارگردانی، تقاضای فروش اوراق سلف موازی استاندارد موضوع این امیدنامه را در حداقل قیمت تضمین شده (قیمت پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه 5/ 18 درصد سود سالانه و روزشمار) برای هر برگه بر اساس مقررات معاملات اوراق بهادار در بورس کالا خریداری کرده و تقاضاهای خرید اوراق سلف موازی استاندارد موضوع این امیدنامه را تا سقف اوراق در اختیار به متقاضیان عرضه کند.

بر اساس این اطلاعیه حداقل سفارش انباشته بازارگردان یک درصد حجم کل اوراق و حداقل تعهد معاملات روزانه بازار‌گردان ۵ درصد حجم کل اوراق است.

نقد‌شوندگی اوراق قبل از سررسید به این شکل است که تامین سرمایه نوین، نقد‌شوندگی اوراق سلف را قبل از سررسید تعهد کرده و اوراق سلف را طی دوره معاملاتی با نرخ سود 5/ 18 درصد به‌صورت سالانه و روزشمار به علاوه قیمت پایه اوراق در عرضه اولیه، بازخرید می‌کند. کارمزد خرید و فروش اوراق نیز بر اساس مصوبه هیات‌‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار صورت خواهد گرفت. همچنین امکان تحویل فیزیکی و تسویه نقدی در پایان دوره معاملاتی دوره تحویل فیزیکی پس از زمان سررسید اوراق شروع خواهد شد و به مدت 30 روز ادامه خواهد داشت.

البته عدم ارائه درخواست برای تحویل فیزیکی کالا، ۱۰ روز پیش از تاریخ سررسید اوراق،به‌منزله انصراف خریدار از تحویل دارایی پایه و انجام تسویه نقدی خواهد بود.

همچنین شرایط لازم برای تحویل کالا نیز به این صورت تعیین شده که بر اساس آن منوط به اعلام آمادگی تحویل از سوی دارندگان قراردادهای سلف موازی استاندارد (به ترتیبی که هیات‌‌مدیره شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تعیین و اعلام می‌کند) حداکثر تا پایان ساعت معاملاتی، ۱۰ روز پیش از سررسید اوراق خواهد بود و حداقل تعداد قرارداد برای تحویل فیزیکی ۱۱۰۰برگه معادل ۱۱۰تن پلی‌اتیلن سنگین فیلم F 7000 F است. بر اساس عملیات اجرایی، تحویل نیزتحویل کالا در سررسید درب کارخانه پتروشیمی ایلام خواهد بود و تمامی شرایط فیزیکی کالا مطابق با شرایط فروش کالا در بورس کالای ایران بر تحویل فیزیکی این قرارداد حاکم است. در رابطه با خسارت ناشی از عدم تحویل کالا نیز شرکت متعهد به پرداخت جریمه‌ای معادل 25/ 0 درصد کالای تسویه نشده به ازای هر روز دیرکرد است.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top