بعد از توقف انتشار صورتجلسات کارگروه، شورای ملی رقابت بعد از چند هفته اقدام به انتشار صورتجلسات کارگروه محصولات پتروشیمی کرد. متاسفانه انتشار صورتجلسات کارگروه برخلاف رویه شورای ملی رقابت در شفاف سازی چند هفته متوقف شده بود.

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): بعد از توقف انتشار صورتجلسات کارگروه، شورای ملی رقابت بعد از چند هفته اقدام به انتشار صورتجلسات کارگروه محصولات پتروشیمی کرد. متاسفانه انتشار صورتجلسات کارگروه برخلاف رویه شورای ملی رقابت در شفاف سازی چند هفته متوقف شده بود.

صورت جلسه شماره ۱۵ کارگروه محصولات پتروشیمی را در ادامه می خوانید:

 

  1. ابتدا در خصوص عدم فروش پلی استایرن پتروشیمی تبریز در بورس کالا بحث گردید و مقرر شد که این شرکت اقدام به درخواست فروش غیر بهین‌یابی با شرایط تخفیفی در بورس کالا کند. همچنین در هفته‌ی آتی بورس کالا مکلف گردید گزارشی در خصوص خرید استایرن و فروش پلی‌استایرن شرکت‌های پتروشیمی ارائه کند.
  2. شرکت ملی صنایع پتروشیمی در موارد خاص و حداکثر تا دو هفته مجاز است تا 20% از کف عرضه‌ی مجاز شرکت‌ها را کاهش یا افزایش دهد. این موارد باید به کارگروه گزارش شود (7 رأی از 8 رأی).

 

 

  1. همچنین در خصوص عدم رعایت کف عرضه‌ی تعیین شده برای پلی پروپیلن نساجی بحث گردید و مقرر شد که انجمن پلی پروپیلن در جلسه‌ی آینده جهت ارائه‌ی توضیح به کارگروه دعوت شود.
  2. در ادامه به موضوع اجبار معامله‌ی شرکت‌های با سهام‌دار واحد در بورس کالا پرداخته شد که مقرر گردید با ارسال مستندات توسط اعضای کارگروه، تصمیم‌گیری در این خصوص در شورای رقابت انجام شود.
  3. شرکت ملی صنایع پتروشیمی گزارش داد که به دلیل کمبود بنزن در این برهه‌ی زمانی در کشور، از پتروشیمی بندر امام درخواست واردات بنزن نموده و قیمت بنزن این شرکت را به صورت تلفیق قیمت داخلی و وارداتی تعیین نموده است. اعضای کارگروه این اقدام را در راستای تنظیم بازار، مثبت قلمداد کردند.
  4. به دلیل بالاتر بودن قیمت تمام شده کریستال ملامین در پتروشیمی ارومیه و سقف رقابتی این کالا در هفته‌های گذشته و عدم عرضه‌ی پتروشیمی خراسان به‌دلیل صرفه‌ی صادراتی که ناشی از قیمت بالاتر صادراتی در احجام کوچک است، قیمت پایه‌ی این کالا 10 درصد بالاتر از قیمت معمول تعیین می‌شود تا متناسب با قیمت جهانی این کالا در ابعاد کوچک باشد.
  5. نمایندگان اتاق تعاون ایران و اتاق بازرگانی بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران رأی خود در خصوص آزادشدن نرخ تسعیر ارز مبادلات بین مجتمعی پتروشیمی را به رأی منفی تغییر دادند و این موضوع را طی نامه‌ی مکتوبی نیز اعلام کردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top