بر اساس تازه ترین گزارش موسسه HIS Markit ، کشور چین همچنان بزرگترین تولید کننده و نیز مصرف کننده محصولات مختلف پتروشیمی در جهان است.

 

 

 

ر

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): بر اساس تازه ترین گزارش موسسه HIS Markit ، کشور چین همچنان بزرگترین تولید کننده و نیز مصرف کننده محصولات مختلف پتروشیمی در جهان است.

به گزارش پپنا به نقل از پایگاه تخصصی پلاست مارت، بر اساس تازه ترین گزارش موسسه IHS Markit، مستقر در هیوستون ایالات متحده، چین همچنان موقعیت کلیدی خود را به عنوان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده در بازار جهانی پتروشیمی حفظ خواهد کرد و انتظار می رود نرخ رشد تقاضا برای محصولات پتروشیمی در این کشور ظرف چند سال آینده تا حدودی تعدیل شود.

برآورد موسسه IHS Markit نشان می دهد که رقم رشد تقاضای چین برای محصولات کلیدی پتروشیمی ظرف چهار سال آینده به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد و به پایین تر از نرخ رشد تاریخی دو رقمی یعنی حدود پنج الی هفت درصد برسد.

براساس این گزارش، پائول پنگ، کارشناس HIS Markit، می گوید: اگر چه چین مستثنی از کندی آهنگ رشد اقتصاد جهانی نبود؛ اما همچنان پیشرو رشد تقاضا برای محصولات شیمیایی در سال های پیش رو است. با این حال پیش بینی می شود این رشد تا حدودی تعدیل شود.

پنگ افزود: از سال 2000 میلادی چین نقشی کلیدی در رشد تقاضای جهانی و سرمایه گذاری های صورت گرفته در حوزه صنایع شیمیایی ایفا کرده است. تا پیش از این سال چین سهمی ناچیز از مصرف یا تولید محصولات شیمیایی داشت. اما پس از توسعه سریع این کشور در بخش تولید محصولات مصرفی (consumer product)، تقاضای چین برای محصولات شیمیایی در فاصله سال های 2005 تا 2012 میلادی جهش چشمگیری داشت. در سال 2015 چین یک سوم از تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی پایه را به خود اختصاص داد و در حال حاضر با فاصله زیادی بزرگترین مصرف کننده و تولید کننده این محصولات در جهان به شمار می رود.

اگر چه این کشور در زمان بالا بودن قیمت نفت، علاوه بر افزایش ظرفیت داخلی محصولات پتروشیمی متعارف، سرمایه گذاری های گسترده ای برای تولید محصولات پتروشیمی غیر متعارف انجام داد؛ با این حال ظرف دو سال گذشته و با افت بهای نفت خام، چین سرمایه گذاری های خود را متمرکز بر احداث مگا مجموعه های پتروشیمی یکپارچه (integrated petrochemical complexes) کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top