بهمن آرمان، کارشناس اقتصادی می گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت گاز طبیعی برای پتروشیمی‌ها  در ایران بالاتر از خلیج‌فارس و شمال آفریقاست که به نظر می‌رسد این سیاست، سیاستی اشتباه برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در صنعت پتروشیمی باشد. او گفت: ایران درحالی‌که از نعمت خدادادی گاز طبیعی برخوردار است، هنوز از این اهرم برای جذب سرمایه‌های خارجی در صنایع استراتژیک مانند فولاد و پتروشیمی و ... بهره نبرده و از این منظر لازم است مکانیزم قیمت‌گذاری گاز طبیعی برای صنایع مورد اصلاح قرار گیرد.

 

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): بهمن آرمان، کارشناس اقتصادی می گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت گاز طبیعی برای پتروشیمی‌ها  در ایران بالاتر از خلیج‌فارس و شمال آفریقاست که به نظر می‌رسد این سیاست، سیاستی اشتباه برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در صنعت پتروشیمی باشد. او گفت: ایران درحالی‌که از نعمت خدادادی گاز طبیعی برخوردار است، هنوز از این اهرم برای جذب سرمایه‌های خارجی در صنایع استراتژیک مانند فولاد و پتروشیمی و ... بهره نبرده و از این منظر لازم است مکانیزم قیمت‌گذاری گاز طبیعی برای صنایع مورد اصلاح قرار گیرد.

 به گفته وی کافی است ایران گاز طبیعی را 5 درصد پایین‌تر از فوب خلیج‌فارس به واحدهای فولادی و پتروشیمی و ... اعلام کنیم تا سرمایه‌گذاران راهی ایران شوند.

او در توضیح این مطلب افزود: توجه به این نکته ضروری است که هزینه تولید فولاد در کشور کره جنوبی و چین که دارای ذخایر انرژی نیستند از ایران کمتر است.

وی با اشاره به اینکه بالاتر بودن این قیمت رغبت سرمایه‌گذاران را به حضور در ایران کاهش می‌دهد، گفت: به‌عبارت‌دیگر این وضعیت سبب می‌شود سرمایه‌های محدودی که در صدد حضور در صنایع پتروشیمی هستند، راهی کشورهای همسایه ما در خلیج‌فارس شوند و درنتیجه ما همچنان در قیدوبند خام فروشی باقی بمانیم.

وی با تأکید بر اینکه اگر قیمت گاز برای پتروشیمی‌ها ارزان شود، ما می تونیم از مزیت‌های خدادادی خود استفاده کنیم، افزود: سرمایه‌های خارجی در این صورت جذب ایران خواهد شد.

آرمان در حالی به ارزانی گاز برای پتروشیمی‌ها اعتقاد دارد که پیش‌ازاین بحث مفصلی در این خصوص میان وزیر صنعت، معدن، تجارت و وزیر نفت صورت گرفت. وزیر نفت معتقد بود قیمت خوراک برای پتروشیمی‌ها باید به صورتی تعیین شود تا رانتی در این عرصه ایجاد نشود بااین‌حال وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا نعمت زاده پیشنهاد کاهش قیمت خوراک را ارائه می‌کرد.

 

وزیر نفت در جریان بررسی برنامه ششم در نامه‌ای به مجلس اختیار قیمت‌گذاری را برای وزارت نفت خواستار شد که با موافقت نمایندگان همراه گردید.

آرمان گفت: ایران نباید خود را در حوزه نفت نیز محصور بازار خام فروشی کند، بررسی تحرکاتی که در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز چندان راغب به تداوم خام فروشی نیستند که از آن جمله می‌توان به کویت و عربستان اشاره کرد.

وی گفت: در دویست کیلومتری آبادان و حوزه نفتی غرب کارون، کویت در حال ساخت یک پالایشگاه و چندین مجموعه پتروشیمی است و طبق اخبار رسیده فقط ظرفیت پالایشگاه آن ششصد و ده هزار بشکه در روز است. از سوی دیگر عربستان سعودی تصمیم دارد ظرفیت پالایشگاه‌های خودش را به ده میلیون بشکه برساند یعنی تقریباً تمام نفتی که تولید می‌کند را باارزش افزوده بالاتر بفروشد. همین مساله نشان می‌دهد ضروری است که ایران نیز تدابیری را برای فاصله گرفتن با خام فروشی و ایجاد شرایطی مساعدتر در این حوزه بی اندیشد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top