روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در شرایطی اعلام شد که بهای نفت پس از حمله نظامی آمریکا به دستور رئیس‌جمهور این کشور پا در مسیری صعودی گذاشت و روندی افزایشی را طی کرد.

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در شرایطی اعلام شد که بهای نفت پس از حمله نظامی آمریکا به دستور رئیس‌جمهور این کشور پا در مسیری صعودی گذاشت و روندی افزایشی را طی کرد؛ به‌گونه‌ای که در لحظه تنظیم این گزارش قیمت نفت برنت از مرز 55 دلار گذشت و با 29/ 0 درصد افزایش به قیمت 55 دلار و 29 سنت رسید و نفت خام آمریکا با روندی رو به رشد 52 دلار و 24 سنت را در نوردید. با توجه به اینکه بهای طلای سیاه تاثیر مستقیمی بر قیمت محصولات بازارهای پتروشیمی دارد، انتظار می‌رود شاهد رشد قیمت این محصولات باشیم.

این در حالی است که همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد بازارهای جهانی محصولات پتروشیمی جهت گیری منفی را در اساس کار خود قرار داده بودند و روندی کاهشی را طی می‌کردند. با توجه به این اتفاق  پیش‌بینی می شود که با توجه به این دوگانگی بازار این محصولات باید ابتدا مسیری با ثبات را تجربه کنند و بعد از آن روند افزایشی را طی کنند. گروهی دیگر بر این باورند که جهش قیمت نفت به‌گونه‌ای تاثیرگذار است که قیمت محصولات در بازارهای پتروشیمی به‌طور قطع روند رو به رشدی را تجربه خواهد کرد.با این تفاسیر بهای محصولات شیمیایی که وابستگی عمیق‌تری را به قیمت نفت دارند، طبق عقیده گروه دوم پیشرفت و سرعت مناسبی از خود نشان داد و حتی بعضی از آنها از مدار نزولی قیمتی وارد مدار صعود قیمتی شدند.

درخصوص چشم‌انداز قیمتی محصولات پتروشیمی میثم باقری کوپایی، کارشناس این بازار‌ها با توجه به قیمت‌های منتشر شده در مجله آیسیس درخصوص قیمت پروپیلن‌ها بر این باور است که افت شدید قیمتی این کالا در طول هفته‌های گذشته با شیب بالایی جبران شده ولی قیمت‌ها همچنان در سطوحی پایین باقی خواهد ماند، اما درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته بسیار پایین است اگر چه مجددا وارد فاز افزایشی جدیدی شده است. همچنین قیمت‌های متفاوت در نقاط مختلف آسیا معامله گران را دچار سردرگمی کرده و فرصت آربیتراژی مناسبی را در بازار‌های آسیایی فراهم ساخته است.

وی می‌گوید: این در حالی است که میان قیمت‌های چین و جنوب شرق آسیا گاهی 10 درصد تفاوت قیمت وجود دارد. بنابراین با توجه به این روند قیمت پلی پروپیلن‌ها روند طبیعی خود را دنبال کرده و تغییرات برای این گروه کالایی زیر یک درصد است.باقری درباره بهای اتیلن‌ها می‌گوید: کاهش شدید قیمت این کالا هم در طول هفته‌های گذشته جبران شده و این محصولات هم روندی افزایشی را تجربه کردند. وی می‌افزاید: همچنین قیمت‌های متفاوت در نقاط مختلف آسیا معامله‌گران را دچار سردرگمی کرده است و فرصت آربیتراژی مناسبی را در بازار‌های آسیایی فراهم ساخته است. میان شمال شرق و جنوب شرق آسیا گاهی 100 دلار تفاوت قیمت وجود دارد. بنابراین با توجه به این روند قیمتی این کالا روند تقریبا متعادلی داشته و قیمت آن در طول دو هفته قبل تغییری نخواهد داشت.این کارشناس در آخر درخصوص استایرن مونومرها می‌گوید: افت شدید قیمتی این کالا به اتمام رسیده و پیش‌بینی می‌شود هفته آینده صعود قیمتی بالایی را برای این کالا شاهد باشیم.

 

وضعیت قیمت‌ها در بازارهای آزاد

بیشتر محصولات در بازار آزاد روند قیمت نزولی را تجربه کرده و جهت گیری منفی را در پیش گرفته‌اند. از جمله دلایل این اتفاق می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

1) با توجه به اینکه آغاز هفته با افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی شروع شد، پتانسیل کاهش قیمت وجود داشت و شاید علت کاهش روز گذشته تعدیل قیمت‌ها طی روزهای قبل باشد.

2) با توجه به اینکه دیروز زمان اعلام قیمت‌های پایه بود، می‌توان این استدلال را برای عملکرد بازارهای داخلی داشت که بازار در انتظار قیمت‌های جدید نسبت به کاهش قیمت‌ها خوش‌بین است به همین علت قیمت‌ها جهت‌گیری نزولی را تجربه کردند.

3) با جدی شدن فعالیت‌ها، حجم عرضه و تقاضا شفافیت بیشتری پیدا کرده؛ بنابراین با فرض بالا بودن حجم معاملات عرضه به بازارهای داخلی افزایش پیدا کرد که برتری عرضه به تقاضا به کاهش قیمت‌ها در بازارهای داخلی منجر شد.

 

قیمت‌های محصولات پتروشیمی از سوی شرکت ملی پتروشیمی

با توجه به قیمت‌های اعلام شده از سوی شرکت ملی پتروشیمی، قیمت همه محصولات پا در مسیری نزولی گذاشته و جهت‌گیری منفی را تجربه کردند. این در حالی است که دلار به‌عنوان اهرم دوم در تعیین قیمت‌های محصولات پتروشیمی هم با 3/ 0 درصد رشد با قیمت 37 هزار و 494 تومان در فرمول قیمت محاسبه شده است. این جهت‌گیری قیمتی حاکی از آن است که با توجه به دوگانگی که میان افزایش بهای نفت و جهت‌گیری کاهشی بازار جهانی محصولات پتروشیمی وجود دارد بازار تصمیم دارد ابتدا مسیر با ثبات را در پیش بگیرد و اگر فضای حاکم بر بازار نفت هم روندی مثبت داشته باشد، بعد از این ثبات در مسیری جهشی گام بگذارد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top