عمان در نظر دارد تا 10 مجتمع پتروشیمی بزرگ را با سرمایه ای بالغ بر 6 میلیارد دلار راه اندازی کند.

 

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir):  عمان در نظر دارد تا 10 مجتمع پتروشیمی بزرگ را با سرمایه ای بالغ بر 6 میلیارد دلار راه اندازی کند.

به گزارش پپنا شرکت نفت عمان به تازگی از برنامه خود برای احداث یک مجموعه عظیم پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی الدقم (Duqm Special Economic Zone) خبر داد.

هلال الخروصی، ازمدیران توسعه منطقه ویژه اقتصادی الدقم، اظهار کرد: فضایی وسیع برای احداث 10 مجتمع یادشده که قرار است تولیدکننده بیش از 20 محصول مختلف از کالاهای مصرفی تا محصولات ویژه باشد؛ اختصاص یافته است. این پروژه همچنین امکان فعالیت بیش از 30 بخش دیگر در بخش های پایینی زنجیره ارزش صنایع شیمیایی را فراهم می سازد.

محور اصلی طرح های توسعه ای بزرگ این شهر بندری، پالایشگاه الدقم است. این پروژه گرین فیلد (green-field) با ظرفیت فرآوری 230 هزار بشکه در روز ،به ارزش 6 میلیارد دلار، طرحی مشترک میان شرکت نفت عمان و شرکت نفت کویت (Kuwait Petroleum Corporation) به شمار می رود که هر کدام 50 درصد از سهام آن را در اختیار دارند.

این نخستین سرمایه گذاری برای یک طرح پتروشیمی و پالایشگاهی یکپارچه فوق عظیم در داخل یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) است. پروژه یادشده همچنین نخستین پالایشگاه کشورهای جی سی سی خواهد بود که واردکننده و صادرکننده نفت خام و محصولات پتروشیمی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top