رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
پنجشنبه 20 بهمن 1401.
تاریخ شمسی :

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

 

ثبات قیمت پلی اتیلن

طی  هفته گذشته قیمت پلی اتیلن سبک خطی خلیج فارس بدون تغییر قیمت در  966 دلار باقی ماند.

موجودی انبار این محصول پایین می باشد و یکی از عوامل رشد قیمت یا عدم کاهش قیمت می باشد.

یک سایت تولید پلی اتیلن در کویت وارد فاز اورهال شده و با توجه به حجم تولید 1 میلیون تنی، به نظر می رسد شاهد کمتر شدن عرضه در یک ماه آینده باشیم.

یک سایت الفینی دیگر نیز در عربستان صعودی به اورهال خواهد رفت و موجبات کاهش عرضه را در روزهای آتی فراهم خواهد کرد.

البته با توجه به شروع تعطیلات در برخی مناطق آسیا که موجب کاهش تقاضا خواهد شد، به نظر می رسد تاثیر کاهش عرضه پلی اتیلن تا حدودی خنثی شود

 

روند افزایش یلی‌پروپیلن این هفته نیز ادامه دار بود

قیمتهای پلی پروپیلن سی‌اف‌آر آسیایی در هفته منتهی به 18 ژانویه همچون هفته‌های گذشته افزایشی بود. همچنین به دلیل افزایش قیمتهای انرژی پایین دستی و تقویت قیمتهای فیوچر، قیمتهای پلی پروپیلن گرید رافیا داخلی چین با 300 یوآن افزایش در نرخ 7,900 یوان در هر تن بسته شد.

به گفته برخی تولیدکنندگان موجودی این محصول نسبت به سال گذشته نصف شده است.

برخی از معامله گران براین باور هستند که یک هفته بعد از سال نو، قیمتهای این محصول در چین 50 دلار افرایش خواهد داشت.

 

پی وی سی

قیمت پی وی سی در هفته‌ی گذشته در اکثر از مناطق آسیا افزایش یافت. پی وی سی خاور دور نیز با رشد 5 دلاری به 891 دلار در هر تن رسید.

یکی از منابع  علت افزایش قیمت این محصول را افزایش احساسات در خصوص روند صعودی قیمت نفت و بالا رفتن قیمت VCM به عنوان خوراک ورودی به واحدهای تولید پی وی سی دانست. قابل ذکر است قیمت آتی نفت خام برای ماه مارس با 6.47 دلار افزایش به 86.47 دلار رسید.

قمت پی وی سی در چین و هند با رشدی که در هفته‌ی گذشته تجربه کردند، به بالاترین سطح قیمتی از سپتامبر 2022 رسیدند. همچنین  چین به دلیل تعطیلات سال نو و کمبود وسایل حمل و نقل، با کاهش عرضه این محصول مواجه بود.

بهبود فعالیت ها در کشور هند(خصوصا در بخش کشاورزی)، فعالان بازار پی وی سی را امیدوار کرد و آن ها را به سمت ذخیره سازی مداوم این محصول سوق داد. که همین امر محرکی برای افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت ها شد. در هفته گذشته قیمت پی وی سی هند با 20 دلار افزایش در محدوده 950-920 دلار مورد معامله قرار گرفت. در جنوب شرق آسیا، بنگلادش و پاکستان نیز قیمت پی وی سی در هفته گذشته روند صعودی داشت.

 

 

نگاهی به بازار جهانی پپت

پت آسیا در این هفته 50 دلار تقویت شد. پت جنوب شرق در این هفته با افزایش 50 دلاری قیمت 1،030 دلار را ثبت نمود. محرک بازار این هفته پت افزایش قیمت نفت به عنوان صنعت بالادست این محصول است. نفت برنت از بازار پت حمایت نمود و پیرو آن تقاضای خرید جدید برای پت ظاهر شد. با کمترشدن محدودیت های کرونایی در چین نیز تمایلات خرید مجدد به بازار بازگشته و خریداران بدنبال ذخیره سازی مجدد و پرکردن موجودی انبارهای خود برای فصل پر تقاضای محصول پت بطری هستند. برخی تحلیلگران معتقدند با بهتر شدن وضعیت اقتصاد در چین تقاضای مصرف کامودیتی های همچون پت بطری افزایش خواهد داشت.

 

Go to top