رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
شنبه 22 مرداد 1401.
تاریخ شمسی :

تولید هیدروژن از زباله پلاستیک

تولید هیدروژن از زباله پلاستیک/ به محیط‌زیست کمک می‌کند؟

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

کارخانه‌ای در اسکاتلند زباله‌های پلاستیکی را به هیدروژن تبدیل می‌کند. اما آیا این روش واقعا دوستدار محیط زیست است؟

شرکت Peel L&P مستقر در بریتانیا، در حال ساخت یک کارخانه جدید ۲۴ میلیون دلاری در اسکاتلند است که زباله‌های پلاستیکی را به هیدروژن تبدیل می‌کند. این شرکت اعلام کرده از فناوری جدید برای «ایجاد منبعی محلی جهت تولید هیدروژن پایدار از پلاستیک‌های غیر بازیافتی» استفاده می‌کند، اما آیا توانایی حل بخشی از مشکلات مربوط به سوزاندن زباله را دارد؟ آیا می‌دانید روش سوزاندن زباله‌های پلاستیکی چه چالش‌هایی برای محیط زیست دارد؟

 چالش دوگانه مقابله با پلاستیک و تولید هیدروژن

 ریچارد بارکر، مدیر توسعه این شرکت، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفته است: «این تأسیسات به چالش دوگانه مقابله با پلاستیک و تولید هیدروژن به‌عنوان سوختی پایدار برای نسل‌های آینده رسیدگی خواهد کرد. البته تمرکز اصلی همه باید بر حذف پلاستیک از جامعه باقی بماند، اما پلاستیک‌های موجود عمری طولانی دارند و نیازمند مدیریت مناسب این زباله‌ها هستیم.»

علاقه‌مندان اقتصاد سبز می‌دانند که پلاستیک یک سوخت فسیلی جامد است. کارخانه جدید اسکاتلندی، پلاستیک را تا دمای بسیار بالا گرم می‌کند و از گاز سنتز تولیدی، هیدروژن و دی‌اکسید کربن تولید می‌شود.

در این زمینه، پل مارتین- متخصص هیدروژن از سازمان علوم هیدروژن- می‌گوید: «آنها از ۴۰ تن پلاستیک، ۲ تن هیدروژن تولید می‌کنند؛ این میزان تولید به شدت ناکارآمد به نظر می‌رسد، سوال اینجاست که ۳۸ تن دیگر چه می‌شود؟ بله، این یک کلاهبرداری است. شما پلاستیک را گرم می‌کنید تا تجزیه شده و گاز سنتز بسازید، و طی فرآیند بعدی نیز دی‌اکسید کربن را به اتمسفر وارد می‌کنید. در این صورت، زباله‌های پلاستیکی به راحتی و به‌طور دائم جمع‌آوری می‌شوند.»

وی همچنین اضافه کرد: «باقی‌مانده خاکستر نیز مشکل‌ساز خواهد بود. چه آن را بسوزانید، چه آن را در اثر حرارت یا گاز دادن به گاز سنتز تبدیل کنید. مشکل این فرآیند این است که هیچ تفاوتی با بازیافت قدیمی ندارد و همه این کارها صرفا برای ایجاد احساس خوب در خرید بسته‌بندی پلاستیکی یکبار مصرف طراحی شده است. در واقع مسئولان دیگر نمی‌توانند پلاستیک‌ها را دفن کنند، دیگر نمی‌توانند آن را به چین بفرستند، و سوزاندن به نظر آنها منطقی می‌رسد. اکنون آنها می‌توانند آن را به ابری از دی‌اکسیدکربن و هیدروژن تبدیل کنند و همه خوشحال شوند.»

Go to top