رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
شنبه 22 مرداد 1401.
تاریخ شمسی :

آخرین قیمت های منتشر شده پلتس برای محصولات پتروشیمیایی 14 مردادماه 1401

 

 

 

 خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

آخرین قیمت های منتشر شده پلتس برای محصولات پتروشیمیایی 14 مردادماه 1401

 

 

 

آخرین قیمت های منتشر شده پلتس برای محصولات پتروشیمیایی 7مردادماه 1401

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

آخرین قیمت های منتشر شده پلتس برای محصولات پتروشیمیایی 7مردادماه 1401

 

تحلیل بازار جهانی پلی پروپیلن 31 تیرماه 1401

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

تحلیل بازار جهانی پلی پروپیلن

در هفته گذشته قیمت‌ها در بازارهای پلی‌پروپیلن چین کاهش یافت. نگرانی‌های COVID19 همچنان در بازار PP چین در حال چرخش است و از طرفی تقویت دلار آمریکا و تقاضای ضعیف منطقه‌ای برای محصولات پایین دستی، موضوع مازاد عرضه را تشدید کرده است. برخی از فعالین بازار نیز معتقدند تحولات ضعیف در بخش مسکن می‌تواند منجر به روند نزولی کلی در چین شود.

در هند نیز بازار نزولی بود و فعالیت ضعیفی داشت. با توجه به اینکه در فصل باران های موسمی به سر میبریم؛ انتظار این است تقاضا طی دو ماه آینده کم تر نیز شود.

قیمت پلی پروپیلن ترکیه در این هفته افت چشمگیری داشت؛ زیرا تقاضای ضعیف همچنان بازار را به سمت پایین تحت فشار قرار داد. اگرچه اکثر تامین کنندگان در این هفته پس از چند تعطیلات رسمی در منطقه به بازار بازگشتند و انتظار تقاضای مناسبی داشتند با این حال، چندین کارخانه پایین دستی پس از تعطیلات از تعمیرات برنگشته اند و تقاضا همچنان ضعیف بود. انتظار این است که در هفته آینده با بازگشت کامل فعالین پایین دستی، بازار بازگشته و بهبود تقاضا قیمت را افزایش دهد.

تحلیل  وضعیت پت در بازارهای جهانی 31 تیرماه 1401

 

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

تحلیل  وضعیت پت در بازارهای جهانی

 

وضعیت خوب گرید بطری !!!

قیمت پلی اتیلن ترفتالات فوب جنوب شرق آسیا در هفته گذشته بدون تغییر،  1200 دلار در تن معامله شد.

در این هفته قیمت تقریبا بدون تغییر بود و نوسانات کمی داشت. با توجه به سقوط قیمتی اکثر کامودیتی ها، عدم ریزش سنگین قیمت #پت_گرید_بطری قابل توجه می باشد.

همچنان شاهد موجودی کالای پایین(توزیع کنندگان) در چین و کشور های جنوب شرقی آسیا هستیم که باعث می شود تقاضا برای #پت افت نکند.

موجودی پت گرید  بطری شرکت های تولید کننده نیز کفاف 10 روز را می دهد. به طور میانگین و تاریخی این مدت 15 تا 20 روزه بوده و به نظر می رسد تقاضا برای پت گرید بطری  به اندازه ای هست که شرکت ها به طور کامل محصول خود را به فروش می رسانند. به طور کلی شرکت های تولید کننده با 90 درصد ظرفیت در حال تولید گرید بطری هستند.

در تولید پت گرید الیاف شرایط به گونه دیگری است. تقاضا ضعیف می باشد و موجودی پت گرید الیاف کفاف 50 روز را می دهد، در حالی که این دوره به طور میانگین 20 روز می باشد. این امر نشان می دهد شرکت ها موفق به فروش محصول تولیدی نیستند و مجبور به انبار آن می شوند. در حال حاضر شرکت ها با 70 درصد ظرفیت در حال تولید پت گرید الیاف هستند.

قیمت پت گرید بطری در شمال غرب اروپا 1720 دلار بر هر تن می باشد که تغییر خاصی نسبت به هفته گذشته ندارد.

 به نظر می رسد همچنان گرمی هوا و استفاده از مایعات فراوان ، باعث بالا بودن تقاضا برای گرید بطری شده و همچنین رکود نسبی اقتصاد باعث کاهش تقاضا برای گرید الیاف شده است.

تحلیلی بر محصول ABS جهانی

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

قیمتهای شمال شرقی آسیا برای 5امین هفته افت کرد و در حدود پایین‌ترین قیمت دو ساله قرار گرفت.

عرضه مواد اولیه بنزن و استایرن مونومر در طول هفته بی‌رمق بود، این درحالی است که تقاضای این محصول نیز ضعیف بود.

مصرف نهایی طی افزایش نگرانی‌های اقتصادی بدتر شد که این نگرانی‌ها پیرو جنگ جهانی روسیه- اوکراین و کوید19 مرتبط با قرنطینه‌ها مخصوصا در بازارهای بزرگ چین بود.

علی رغم بهبود حاشیه سودها زمانی که هزینه‌های تولید در ابتدا دچار آشفتگی شد،
تولیدکنندگان برای حفظ حاشیه سودهایشان تولیدات بیشتر را متوقف کردند.

در بخش بالا دستی، آکریلونیتریل تحت فشار افت قابل توجه در چین قرار گرفت؛ به علاوه توقف تولیدات با کاهش عرضه پایین دستی عمیق‌تر شد. همینطور تقاضای ضعیف و کاهش خریداران بوتادین ادامه داشت.

قیمتهای این محصول در آسیا 30 دلار پایینتر از هفته قبل گزارش شد و قیمت سی‌اف‌آر چین به 1,510 دلار در هر تن و به 1,560 دلار سی‌اف‌آر شمال شرق آسیا در 20 جولای رسید.

تحلیل بازار جهانی پلی پروپیلن 24 تیرماه 1401

 

 

تحلیل بازار جهانی پلی پروپیلن 24 تیرماه 1401

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

تحلیل بازار جهانی پلی پروپیلن 24 تیرماه 1401

 

در هفته گذشته قیمت‌ها در بازارهای پلی‌پروپیلن چین و آسیای جنوب شرقی کاهش یافت. علیرغم کاهش به پایین‌ترین حد در 19 ماه گذشته در هفته قبل، کاهش قیمت‌های نفت خام منجر به ضعیف‌تر شدن بازارهای PP آسیا شد. ضعف طولانی مدت در بازار چین، تقاضای منطقه ای را محدود کرده است و باعث کاهش میانگین نرخ بهره برداری کارخانه ها به زیر مرز 80 درصد شده است. قیمت‌ها در آسیای جنوب شرقی همچنان تحت فشار نزولی قرار گرفتند زیرا محموله‌های کره جنوبی به منطقه سرازیر می‌شوند و در حال حاضر قیمت بهتری نسبت به چین ارائه می‌دهند.

فعالان بازار به دلیل نگرانی از رکود و فشارهای تورمی انتظار نزولی بیشتری در ماه های تابستان دارند.

قیمت پلی پروپیلن ترکیه (PP) در این هفته در بحبوحه تعطیلات رسمی در منطقه ثابت بود و معاملات این هفته را محدود کرد و اکثر فعالان از بازار خارج شدند. اکثر فعالان هفته آینده نیز خارج از بازار خواهند بود. فعالیت احتمالاً در پایان ماه جولای دوباره افزایش می یابد.

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

نگاهی به بازار جهانی PET - پت

وضعیت نسبتا با ثبات!

 قیمت پلی اتیلن ترفتالات فوب جنوب شرق آسیا در هفته گذشته بدون تغییر،  1220 دلار در تن معامله شد.

تقاضا برای پت نسبتا با ثبات است و در سمت عرضه با توجه به کاهش قیمت منو اتیلن گلایکول و اسید ترفتالیک، شاهد کاهش هزینه تمام شده هستیم.

موجودی انبار در شرکت های آسیایی در حد پایینی قرار دارد که می تواند باعث تحریک تقاضا شود. در اروپا شرایط به گونه دیگری می باشد و شاهد حجم بالای موجودی کالای پت در شرکت های این حوزه هستیم.

نکته قابل توجه گرمی هوا در اکثر مناطق نیمکره شمالی می باشد که باعث افزایش مصرف انواع نوشیدنی ها و به تبع آن افزایش تقاضا برای پت گرید بطری می باشد. در کشور چین، شرکت های تولید کننده پت گرید بطری با ظرفیت حدود 90% در حال کار هستند که نشان دهنده وضعیت خوب تقاضای این محصول نسبت به سایر محصولات پتروشیمی، با توجه به رکود احتمالی بازارها می باشد.

در تولید پت گرید نساجی شرایط به گونه دیگری است. تقاضا ضعیف می باشد و با توجه به کاهشی شدن هزینه تولید ( مواد اولیه )، قیمت ها کمی کاهشی می باشند. موجودی کالای این محصول بالا می باشد که باعث شده شرکت های تولید کننده چینی ، با 75% ظرفیت فعالیت کنند.

 

 

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

تحلیلی بر قیمت جهانی ABS / بیست و چهار تیرماه 1401

 

قیمت این محصول در آسیا 50 دلار کمتر از هفته گذشته ارزیابی شد و به 1,540 دلار سی ‌اف ‌آر چین و 1,590 دلار جنوب غربی آسیا در 13 جولای رسید.

بازار نقدی این محصول به دلیل نرخ خرید پایین در میان سفارش‌های کم بازار محصولات نهایی تحت فشار قرار گرفته است. برخی منابع گفته اند که تولیدکنندگان محصول مذکور با توجه به حاشیه سودهای منفی تا حدود 20 الی 60 درصدی در چین و کره شمالی و همچنین چشم انداز نه چندان خوب، شروع به پایین آوردن نرخ های عملیاتی‌شان کرده‌اند.

در پایین دست، قیمت استایرن مونومر در آسیا تا 50 دلار پایینتر یعنی 1,221 دلار در هفته در 13 جولای  ارزیابی شد. حاشیه سود این محصول در آسیا، منفی 82 دلار ارزیابی شد.

تقاضای ضعیفتر این محصول طی هفته در 13 جولای در اروپا دیده شد؛ طوریکه یکی از تولیدکنندگان گفته است: تاکنون چنین بازار بدی را ندیده است.

بازار اروپایی این محصول، تقاضا را در حالی دیده است که از آوریل کاهشی بوده است؛ به علاوه کاهش تقاضا در بخش های پایین دستی همچون کالاهای مصرفی وجود دارد.

 

 

 
خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):
20 تیرماه 1401
 
 کاهش پی وی سی از هفته گذشته در ترکیه شتاب بیشتری گرفته است ،عواملی که بر روند نزولی قیمت تاثیر می گذارد، همچنان بازار رزین و محصول نهایی را تحت تاثیر قرار داده است. قیمت های جولای، تحت فشار قیمت های پایین تر از سوی خریداران در بحبوحه روند نزولی جهانی با کاهش شدید مواجه شده است.

وارداتPVC K67 در نیمه دوم ژوئن 110 تا 130 دلار در هر تن کاهش یافت

قیمت PVC K67 نسبت به نیمه اول ژوئن با افت سریعتری مواجه شده است. دلیل این امر عمدتاً کاهش تقاضا همراه با فشارهای تورمی، نقدینگی کم و واردات زیاد فروشندگان آسیایی به ترکیه بود که بازار را به میزان قابل توجهی پایین آورد.

با توجه به میانگین هفتگی داده‌های ChemOrbis، قیمت‌های k67 معاف از مالیات و k67 دارای مالیات در دو هفته گذشته 110 تا 130 دلار دیگر در هر تن کاهش یافته است که با چشم‌انداز نزولی جهانی مطابقت دارد.

نشانه هایی از بهبود عرضه اروپا

K67 معاف از مالیات نسبت به هفته گذشته که قیمت این گرید از پی وی سی  1440-1550 دلار / تن CIF ترکیه  بود به مقدار 90تا 150 دلار در هر تن کاهش داشت. تولیدکنندگان اروپایی همزمان با نشانه هایی از بهبود عرضه در این منطقه، کاهش شدیدی را در مقایسه با ماه ژوئن اعلام کردند.

یک تولیدکننده بزرگ اروپای غربی قیمت های اولیه خود را 1550 دلار/تن CIF ترکیه اعلام کرد اما با مقاومت مواجه شد. پیشنهادات سایر تولیدکنندگان کمتر از 1470 تا 1500 دلار در تن بود .

در واقع، بازارهای نقدی اروپا در سایه انتظارات ناچیز در خصوص قراردادهای خرید مونومر و مصرف در شرایط تورمی باقی ماندند که باعث شد تامین کنندگان تمرکز بیشتری بر صادرات داشته باشند. این در حالی است که بازار k67 معاف از مالیات ترکیه 550 تا 650 دلار در هر تن پایین تر از بازارهای محلی اروپا معامله می شود.

به نظر چندمعامله گر «تولیدکنندگان اروپایی ممکن است صادرات به ترکیه را افزایش دهند تا حاشیه سود خود را در بازارهای مورد نظرشان بالا نگه دارند.»

فروشندگان کره جنوبی سیاست تهاجمی تری اتخاذ می کنند

در همین حال، پی وی سی k67 کره جنوبی  نسبت به هفته ی قبل 40 تا 100 دلار در هر تن کاهش قیمت  داشت و به 1440 تا 1500 دلار قیمت CIF   در هر تن بدون احتساب مالیات رسید.یک تاجر گفت: "تامین کنندگان کره ای با توجه به رقابت سخت در سراسر آسیا با فشار سهام مواجه شده اند."

در بازار کالاهای مشمول مالیات، قیمت k67 ، در طی چند هفته ی متوالی در کل به میزان 50-60 دلار در هر تن کاهش یافت و قیمت CIF با 6.5 درصد عوارض مالیاتی به مبلغ 1360-1450 دلار/تن رسید. K67 روسی اندکی از مرز 1400 دلار در هر تن CIF پایین تر رفت، در حالی که محموله های چینی نیز در روند نزولی باقی ماندند و به پایین ترین سطح رسیدند.

PVC K70  در مقایسه با k58 تحت فشار شدیدتری قرار دارد  

در بازارهای محلی قیمت k67 با احتساب مالیات بر ارزش افزوده ، 30 تا 40 دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته که قیمت این کالا 1900-1970 دلار / تن  تحویل درب انباربود ،کاهش داشت.  قیمت PVC K70، 100-110 دلار در هر تن کاهش یافت و به 2050-2120 دلار در هر تن رسید، در حالی که قیمت k58 90-100 دلار در هر تن کاهش داشت و به 2030-2100 دلار در هر تن رسید.

بر اساس میانگین هفتگی داده‌های ChemOrbis، فاصله قیمتی بین K70  و K58 به پایین‌ترین سطح از ماه می 2021 یعنی حدود 20 دلار در هر تن رسیده است. دلیل این کاهش اختلاف قیمتی، عرضه طولانی مدت و تقاضای ضعیف k70 بوده است.به گفته یکی از تاجران ، فعالیت صنعت کابل در بخش ساخت و ساز کاهش یافته است و چندین تولیدکننده کفش ودمپایی از لاستیک بعنوان جایگزین برای رزین pvc استفاده می کنند.

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

اطلاعیه دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در خصوص عرضه های پتروشیمی تند گویان و اعلام قیمت پایه تلفیقی 20 تیرماه 1401


به اطلاع می رساند، به علت عدم توقف واحدهای شیمیایی PTA 1&2 پتروشیمی تندگویان طبق برنامه اعلام شده، کف عرضه تلفیقی محصولات واحد مذکور به شرح ذیل می باشد:

پلی اتیلن ترفتالات بطری: 5200 تن داخلی و 1400 تن از محل واردات

پلی اتیلن ترفتالات نساجی: 500 تن داخلی و 333 تن از محل واردات

Go to top